FB
Pinterest
Instagram

Řidičský průkaz A – na motorku

 • autoškola motocykl
 • autoškola skupina a
 • autoškola motorka
 • výcvik na motorku
 • výcvik na řidičské oprávnění a
 • řidičák a
 • řidičák moto
 • řidičský průkaz na motorku
 • autoškola na motorku

Víte, který typ řidičského průkazu potřebujete na Vaši motorku? Pokud si nejste jisti, rádi Vám poradíme.

Skupiny řidičských průkazů AM, A1, A2 a A

 • Od 15 let můžete řídit motocykly s konstrukční rychlostí do 45 km/h. Jedná se o skupinu AM.
 • Od 16 let do objemu válců 125 ccm a do 11 kW výkonu. Jedná se o skupinu A1.
 • Od 18 let můžete řídit motocykly s výkonem do 35 kW. Jde převážně o tzv. půllitry. Po dvouleté praxi můžete po doplňkové zkoušce již řídit motocykly bez omezení. Jedná se o skupinu A2.
 • Od 24 let můžete řídit motocykly bez omezení kubatury a výkonu. Jedná se o skupinu A.
 • Po dvou letech praxe na A1 můžete požádat o doplňkovou zkoušku na A2.
 • Po dvou letech praxe na A2 můžete požádat o doplňkovou zkoušku na A.

Co je potřeba k získání řidičáku na motorku?

 1. Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel [PDF]
 2. Přihláška do autoškoly [PDF] (tiskněte pouze oboustranně, případně je Vám k dispozici i v autoškole)
 3. Objednejte si výcvik (níže na stránce nebo telefonicky)

Lékařský posudek si nechte potvrdit od Vašeho praktického lékaře. S posudkem ne starším než 3 měsíce, si pak můžete podat přihlášku do naší autoškoly.

Jak probíhá výcvik na řidičský průkaz A?

Pro získání řidičského oprávnění absolvujete výcvik na jednom z těchto motocyklů:

 • Skupiny AM a A1: Jawa 125, Honda CBF 125
 • Skupina A2: Suzuki GS 500
 • Skupina A: Honda CBF 600

Vzhledem k novele vyhl. 167/2002 Sb., která stanovila složitější provádění závěrečných zkoušek na motocyklu, nedoporučujeme provádět přípravu pouze podle minimální zákonné úpravy (13 vyučovacích hodin praktických jízd), která zpravidla neumožní kvalitní přípravu na zkoušku. Důsledkem by potom musela být platba za doplňující výcvik po neúspěšné závěrečné zkoušce, což není dobré pro Vaši peněženku ani pro Vaše sebevědomí.

Zkušenosti posledních dvou motorkářských sezón nás však přiměli rozšířit naše služby také o levnější výcvik. Někteří nadaní a šikovní žáci jsou schopni po 13 hodinách zkoušku úspěšně složit. Kvalita přípravy tím nemusí být dotčena. Dobře tuto možnost zvažte.

Od této motorkářské sezony budeme výcvik pro motorkáře provádět v rozsahu 13 nebo 20 vyučovacích hodin. Část výcviku absolvujete u nás v areálu autoškoly na provozovně Praha 10.

Seznámíte se s motocyklem a jeho základními částmi, při kterých zjistíte, jak to vše na motocyklu funguje, co je potřeba kontrolovat, jak motocykl nastartovat když se vybije baterie, jak se maže řetěz, co znamená která kontrolka a jak je důležité nezapomínat vypínat ukazatele směru jízdy… apod. Poté Vás bude čekat samotné řízení motocyklu.

Čekají Vás 3 části výuky řízení motocyklu

 1. Naučíte samostatné řízení motocyklu v prostoru na cvičišti na motocyklu, který je vybaven druhým ovládáním pro učitele. Učitel bude sedět za Vámi, učit Vás, napovídat Vám a případně zachrání Vaše pochybení. Až vyhodnotí, že už zvládnete jízdu v provozu, opustí s Vámi cvičiště a vydáte se do provozu. Nejprve budete jezdit po silnicích s menším provozem (např. okolo Dubče, Petrovic,…) a postupně se budete přibližovat složitější dopravní situaci Jižního města, Spořilova,… Toto vše spolu s učitelem na jedné motorce, nebo na sólo motocyklu. Zde absolvujete 3 nebo 5 hodin jízdy, podle objednaného výcviku.
 2. Budete trénovat samostatnou jízdu podle pokynů učitele, který pojede na svém motocyklu za Vámi. Pokyny budete dostávat prostřednictvím interkomu do helmy. Zde absolvujete 5 nebo 7 hodin jízdy, podle objednaného výcviku.
 3. Ve třetí části (která se bude prolínat s koncem druhé části) se vrátíte zpět na cvičiště a budete se učit tzv. “jízdu zručnosti”, což jsou jízdní úkony potřebné pro zvládnutí 1. části zkoušky z praktické jízdy. Zde absolvujete 5 nebo 8 hodin jízdy, podle objednaného výcviku.

Jezdit na cvičišti jízdu zručnosti budete na speciálně upravené motorce, která nebude vybavena druhým ovládáním pro učitele ale ochrannými padacími rámy.

Zapůjčíme Vám helmu vybavenou interkomem, dostanete od nás kuklu do helmy, pochopitelně Vám zapůjčíme veškeré ochranné pomůcky (chránič páteře, loktů, kolen, apod.)

Hodiny praktických jízd můžete u nás absolvovat v odpoledních hodinách a o víkendech. Vždy je však rozhodující počasí.

Celkový počet jízdních hodin ve všech třech částech výcviku je v uvedené ceně kalkulován na 13 hodin u levnějšího výcviku a 20 hodin u dražšího výcviku. Pokud by toto nestačilo, můžete za níže uvedených finančních podmínek absolvovat doplňující výcvik.

Naši učitelé na motorky jsou jedni z nejzkušenějších motorkářů. Pracovali jako policejní doprovod a s řízením motocyklu i v těch nejextrémnějších podmínkách mají mnohaleté zkušenosti. Z jejich výkladů je cítit láska k těmto strojům, zároveň však pokora a obrovský respekt, který je pro tento koníček velmi nutný. Toto přenáší na naše klienty.

Nad rámec našich povinností jsme zařídili pojistku, kdy naši klienti (pokud by se jim při výcviku náhodou něco stalo) jsou připojištěni na 10 milionů Kč na případné léčebné výlohy, vlastní škody, apod. vzniklé nedbalostním jednáním při výcviku.

Výše pojistky a pojistného krýtí je stejná u všech výcviků.

Pokud chcete ušetřit a hledáte nejlevnější autoškolu, to my rozhodně nejsme.

Zakládáme si na velmi vysoké kvalitě výcviku.

Jestli Vás naše nabídka, podmínky a jistota, kterou nabízíme, oslovila, budeme se na Vás těšit.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Rozsah závěrečné zkoušky

 • Předpisy formou testu na počítači
 • Praktická jízda 1. část (jízdní úkony na cvičišti)
 • Praktická jízda 2. část (jízda “sólo” v provozu, komisař určuje trasu interkomem z vozidla za Vámi.

Rozšíření řidičského průkazu na motorku

K rozšíření ze skupiny A1 na A2, nebo A2 na A, již není předepsaný povinný výcvik. Postačí pouze doplňková zkouška, při které už nepíšete testy. Před touto zkouškou Vám doporučujeme alespoň jednu vyučovací hodinu na našem motocyklu.

Rozšíření řidičského průkazu A

Ceny výcviků na řidičský průkaz skupiny A

Výcvik Délka výcviku Cena
Standardní AM, A1, A2, A 2-4 měsíce [rozsah 13 h] 22.990 Kč
Rozšířený AM, A1, A2, A 2-4 měsíce [rozsah 20 h] 29.990 Kč
AM, A1, A2, A příplatek za výcvik do 2 měsíců 9.000 Kč
doplňkový výcvik u Standardního výcviku 1 hodina 1.200 Kč
doplňkový výcvik u Rozšířeného výcviku 1 hodina 800 Kč
rozšíření z A1 na A2, nebo z A2 na A doplňková zkouška 7.990 Kč
Objednat výcvik na motorku

Těšíme se na Vás,
kolektiv lektorů Autoškoly VT centrum 11 s.r.o.Používáme cookies pro analytiku, reklamu a pro zlepšení uživatelského dojmu. Zavřením této zprávy nebo dalším používáním webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací najdete v našich zásadách soukromí.