FB
Pinterest
Instagram

Řidičský průkaz A – na motorku

 • autoškola motocykl
 • autoškola skupina a
 • autoškola motorka
 • výcvik na motorku
 • výcvik na řidičské oprávnění a

Víte, který typ řidičského průkazu potřebujete na Vaši motorku? Pokud si nejste jisti, rádi Vám poradíme.

Skupiny řidičských průkazů AM, A1, A2 a A

 • Od 15 let můžete řídit motocykly s konstrukční rychlostí do 45 km/h. Jedná se o skupinu AM.
 • Od 16 let do objemu válců 125 ccm a do 11 kW výkonu. Jedná se o skupinu A1.
 • Od 18 let můžete řídit motocykly s výkonem do 35 kW. Jde převážně o tzv. půllitry. Po dvouleté praxi můžete po doplňkové zkoušce již řídit motocykly bez omezení. Jedná se o skupinu A2.
 • Od 24 let můžete řídit motocykly bez omezení kubatury a výkonu. Jedná se o skupinu A.
 • Po dvou letech praxe na A1 můžete požádat o doplňkovou zkoušku na A2.
 • Po dvou letech praxe na A2 můžete požádat o doplňkovou zkoušku na A.

Co je potřeba k získání řidičáku na motorku?

 1. Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel [PDF]
 2. Přihláška do autoškoly [PDF] (tiskněte pouze oboustranně, případně je Vám k dispozici i v autoškole)
 3. Objednejte si výcvik (níže na stránce nebo telefonicky)

Lékařský posudek si nechte potvrdit od Vašeho praktického lékaře. S posudkem ne starším než 3 měsíce, si pak můžete podat přihlášku do naší autoškoly.

Jak probíhá výcvik na řidičský průkaz A?

Pro získání řidičského oprávnění absolvujete výcvik na jednom z těchto motocyklů:

 • Skupiny AM a A1: Jawa 125
 • Skupina A2: Suzuki GS 500
 • Skupina A: Honda CBF 600

Vzhledem k novele vyhl. 167/2002 Sb., která stanovila složitější provádění závěrečných zkoušek na motocyklu, jsme se rozhodli, že nebudeme naše žáky připravovat pouze podle minimální zákonné úpravy (13 vyučovacích hodin praktických jízd), která zdaleka neumožní kvalitní přípravu na zkoušku. Důsledkem by potom musela být následná platba za doplňující výcvik po neúspěšné závěrečné zkoušce. V konečném důsledku by byla cena ještě vyšší a sebevědomí žáka po neúspěšné zkoušce by tím rozhodně nestoupalo.

Rozhodli jsme se, že se vydáme cestou velmi kvalitní přípravy.

Z tohoto důvodu budeme výcvik pro motorkáře provádět v rozsahu přibližně 20 vyučovacích hodin, dle rychlosti vývoje vašich řidičských schopností. Část výcviku absolvujete u nás v areálu autoškoly na provozovně Praha 10.

Seznámíte se s motocyklem a jeho základními částmi, při kterých zjistíte, jak to vše na motocyklu funguje, co je potřeba kontrolovat, jak motocykl nastartovat když se vybije baterie, jak se maže řetěz, co znamená která kontrolka a jak je důležité nezapomínat vypínat ukazatele směru jízdy… apod. Poté Vás bude čekat samotné řízení motocyklu.

Čekají Vás 3 části výuky řízení motocyklu

 1. Naučíte samostatné řízení motocyklu v prostoru na cvičišti na motocyklu, který je vybaven druhým ovládáním pro učitele. Učitel bude sedět za Vámi, učit Vás, napovídat Vám a případně zachrání Vaše pochybení. Až vyhodnotí, že už zvládnete jízdu v provozu, opustí s Vámi cvičiště a vydáte se do provozu. Nejprve budete jezdit po silnicích s menším provozem (např. okolo Dubče, Petrovic,…) a postupně se budete přibližovat složitější dopravní situaci Jižního města, Spořilova,… Toto vše spolu s učitelem na jedné motorce. Zde pro úspěšné zvládnutí počítáme cca 10-12 hodin jízdy.
 2. Budete trénovat samostatnou jízdu podle pokynů učitele, který pojede na svém motocyklu za Vámi. Pokyny budete dostávat prostřednictvím interkomu do helmy. Zde pro úspěšné zvládnutí také počítáme cca 10-12 hodin jízdy.
 3. Ve třetí části (která se bude prolínat s koncem druhé části) se vrátíte zpět na cvičiště a budete se učit jízdu zručnosti. Prakticky se budete učit s přehledem ovládnout motocykl v pomalé rychlosti, vše co už budete umět, protože jste se toto již učili v první části. Teď to ale bude bez učitele za zády. Zde pro úspěšné zvládnutí předpokládáme cca 3 hodiny jízdy.

Jezdit na cvičišti jízdu zručnosti budete na speciálně upravené motorce, která nebude vybavena druhým ovládáním pro učitele ale ochrannými padacími rámy.

Zapůjčíme Vám helmu vybavenou interkomem, dostanete od nás kuklu do helmy, pochopitelně Vám zapůjčíme veškeré ochranné pomůcky (chránič páteře, loktů, kolen, apod.)

Hodiny praktických jízd můžete u nás absolvovat v odpoledních hodinách a o víkendech. Vždy je však rozhodující počasí.

Celkový počet jízdních hodin ve všech třech částech výcviku je v uvedené ceně kalkulován na 25 hodin výcviku. Pokud by toto nestačilo, můžete za níže uvedených finančních podmínek absolvovat doplňující výcvik.

Rozhodli jsme se nastavit učební plán a osnovu tímto způsobem. Nebudeme zde kalkulovat jednotlivé jízdní a teoretické hodiny a chtít po klientovi, aby řešil, zda si připlatí 1 hodinu nad zákonem stanovený rámec (celkem jich je pouze 13) jízdních hodin anebo jestli „zkusí zkoušku“. Na motocykl se musí sedat s jistotou a respektem.

Učitel na motorky je jeden z nejzkušenějších motorkářů. Pracoval jako motospojka – policejní doprovod a s řízením motocyklu i v těch nejextrémnějších podmínkách má mnohaleté zkušenosti. Jízda na motocyklu je jeho celoživotním koníčkem. Z jeho výkladů je cítit láska k těmto strojům, zároveň však pokora a obrovský respekt, který je pro tento koníček velmi nutný. Toto přenáší na naše klienty.

Nad rámec našich povinností jsme zařídili pojistku, kdy naši klienti (pokud by se jim při výcviku náhodou něco stalo) jsou připojištěni na 10 milionů korun českých na případné léčebné výlohy, vlastní škody, apod. vzniklé nedbalostním jednáním při výcviku.

Pokud chcete ušetřit a hledáte nejlevnější autoškolu, to my rozhodně nejsme.

Zakládáme si na velmi vysoké kvalitě výcviku.

Jestli Vás naše nabídka, podmínky a jistota, kterou nabízíme, oslovila. Budeme se na Vás těšit.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Rozsah závěrečné zkoušky

 • Předpisy formou testu na počítači
 • Praktická jízda

Rozšíření řidičského průkazu na motorku

K rozšíření ze skupiny A1 na A2, nebo A2 na A, již není předepsaný povinný výcvik. Postačí pouze doplňková zkouška, při které už nepíšete testy. Cena doplňkové zkoušky je 7.990 Kč. Před touto zkouškou Vám doporučujeme alespoň jednu vyučovací hodinu na našem motocyklu.

Rozšíření řidičského průkazu A

Ceny výcviků na řidičský průkaz skupiny A

Výcvik Délka výcviku Cena
Standardní AM 1-4 měsíce 17.490 Kč
Standardní A1 1-4 měsíce 17.490 Kč
Standardní A2 1-4 měsíce 17.490 Kč
Standardní A 1-4 měsíce 17.490 Kč
Objednat výcvik na motorku

Uvedená základní cena obsahuje učební plán, jak uvedeno shora a náklady autoškoly na závěrečnou zkoušku. Cena je uvedena včetně DPH.

Pokud se hovoří o hodině, má se za to, že jde o vyučovací hodinu, která trvá 45 minut.

U závěrečných zkoušek budete platit na úřadě správní poplatek 700 Kč a následně 100 Kč za vydání nového řidičského průkazu. Bude potřeba přiložit také jednu fotografii.

Cena jedné vyučovací hodiny doplňkového výcviku je v první části 500 Kč, v druhé části 600 Kč a ve třetí části 400 Kč.

Cena za nedostavení se na závěrečnou zkoušku bez omluvy minimálně 1 týden předem je 1.000 Kč.

Storno poplatek výcviku je 500 Kč.

Opakovaná zkouška z předpisů o provozu vozidel Vás bude stát 500 Kč (včetně 100 Kč poplatek na úřadě).

Opakovaná zkouška z praktické jízdy Vás bude stát 1.400 Kč (včetně 400 Kč poplatek na úřadě).

Prostoj učitele – nedostavení se na jízdu bez omluvy min. 24 hodin předem, je 250 Kč / vyučovací hodina.

Těšíme se na Vás,
kolektiv lektorů Autoškoly VT centrum 11 s.r.o.